Ankara Esenboğa Havalimanı Ulaşım 2022

Ankara Esenboğa Ulaşımı 2022 yılı için bilgilendirme yazımız.

Ankara Esenboğa Havalimanı

Esenboğa Havalimanı 1955 yılında adını aldığı Ankara’ nın Akyurt ilçesinde bir mahalle olan Esenboğa mahallesinde inşa edilmiştir. Esenboğa Havalimanı’ nın sahibi Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ dir. TAV Havalimanları işletmecisidir.

Esenboğa havalimanı Türkiye’ nin yolcu trafiği bakımından en büyük dördüncü havalimanıdır.

2000′ lerin başında artan yolcu trafiğini kaldıramayan terminal 2004 yılında yenileme ve geliştirme ihalesine çıkarak 2006 yılında yeni görünümüne kavuşmuştur.

Ankara Esenboğa Havalimanı CAT III standartlarına sahip bir havalimanıdır. Meteorolojik durumların kötü olduğu hava şartlarında bile uçakların iniş ve kalkışlarına imkan verebilecek düzeydedir.

Esenboğa Havalimanı 2020 yılında  Airports Council International tarafından Avrupa’ daki en iyi 15 – 25 milyon arası yolcu kapasiteli havalimanları arasında yer aldı.

İç Hat Uçuşları

Esenboğa Havalimanı’ ndan iç hatlarda aşağıdaki illere uçuş bulmanız mümkündür.

Adana, Adıyaman, Ağrı, Antalya, Balıkesir Koca Seyit, Batman, Bingöl, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Iğdır, İstanbul Havalimanı, İstanbul Sabiha Gökçen, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Malatya, Mardin, Bodrum, Dalaman, Muş, Ordu&Giresun, Samsun, Şanlıurfa, Şırnak, Trabzon ve Van

Dış Hat Uçuşları

Amman, Düsseldorf, Erbil, Frankfurt, Kiev-Zhuliany, Köln/Bonn, Lefkoşa, Stuttgart, Viyana

Esenboğa Havalimanı Kazalar ve Olaylar

3 Eylül 1961’de, THY’ye ait Adana-Ankara seferini yapan Fokker F-27 tipi uçak Esenboğa’ya inişe geçtiği sırada çakıldı; uçaktaki 29 kişiden 28’i yaşamını yitirdi.

23 Aralık 1961’de, BEA Havayollarına ait de Havilland DH-106 Comet 4B tipi uçak Esenboğa’dan havalandıktan kısa süre sonra düştü; 20 yolcu ve yedi personel öldü.

23 Aralık 1979’da, THY’nin Samsun-Ankara seferini yapan Trabzon adlı yolcu uçağı Ankara’da Esenboğa Havalimanı’na inişe geçtiği sırada düştü. Kazada uçaktaki 43 kişiden 39’u öldü, 4 kişi yaralı olarak kurtuldu.

7 Ağustos 1982’de, iki ASALA üyesinin gerçekleştirdiği silahlı ve bombalı saldırıda 9 kişi öldü, 72 kişi yaralandı.

16 Ocak 1983’te, THY’nin İstanbul-Ankara seferini yapan Boeing 727 tipi Afyon isimli uçağı Ankara’da sis ve kar yağışı nedeniyle piste 50 metre kala çakıldı. 60 yolcudan 47’si öldü.

30 Mart 1998’de, Lefkoşa-Ankara seferini yapan Kıbrıs Türk Hava Yolları’na ait yolcu uçağı, el bombası şeklindeki çakmakla Mehmet Ertürk tarafından kaçırıldı. Uçak Ankara’ya indirildi. Mehmet Ertürk yakalandı.

10 Nisan 2007’de, Diyarbakır-İstanbul seferini yapan Pegasus Havayollarına ait uçak, üzerinde bomba olduğu söyleyen bir kişi tarafından kaçırılmak istendi. Tahran’a gitmek istediğini belirten Mehmet Gökşingöl, uçağın Esenboğa Havalimanı’na indirilmesinin ardından yaklaşık 40 dakika sonra teslim oldu.

Kaynak Vikipedi

Esenboğa Havalimanı Ulaşım 2022

Yılda 15 ila 20 milyon yolcusu bulunan Esenboğa Havalimanı Ankara şehir merkezinden yaklaşık 25 kilometre uzaktadır.

Söz konusu uzaklık, çeşitli ulaşım sorunlarını ortaya çıkarmıştır. Bu sorunlara çözüm olmak amaçlı 1986 yılında  Esenboğa Taksiciler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi kurulmuş 90 taksi ve 200 personelle hizmet vermeye başlamıştır.

Shuttle Transfer

Ulaşım sorunlarına bir çözümde Ankara Büyükşehir Belediyesi’ nden gelmiş olup yapılan ihaleyle sadece Havalimanı – Merkez arasında yolcu taşıyan ve her 15 – 20 dakika arasında hareket eden shuttle otobüs seferleri başlatılmıştır.

Shuttle otobüsleri hizmetine özel şirketler de talip olmuşlar ve kendi seferlerini yapmaya başlayıp havalimanı – merkez arası ulaşımını kolaylaştırmaya katkıda bulunmuşlardır.

Private Transfer

Havalimanı ulaşımına apayrı bir şekil kazandıran turizm taşımacılık şirketleri, yolcuları sadece Esenboğa Havalimanı – Ankara Şehir Merkezi’ ne değil, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde herhangi bir lokasyona ulaşım sağlayabilecek ve herhangi bir lokasyondan alıp Ankara Esenboğa Havalimanı’ na ulaştıracak bir sistem geliştirmişlerdir.

Bu sistem sizi toplu taşımanın karmaşasından ve yaşanan zaman kaybından kurtaracak olup, özel şoförünüzü ve kendi aracınızı aratmayacak bir hizmet vererek hiç bir şekilde uçağınızı kaçırmanıza izin vermeyecektir.

Rezervasyon anından hareket saatine kadar sıkı takibe alınan transferleriniz, son teknoloji sistemler ve profesyonel ekipler tarafından yönetilerek olası bir hataya pay vermeyecektir.


Hakkımızda

Ankara Transfer Hattı

Şirketimiz Gemak VIP Turizm 2015 yılında karayolu taşımacılığı hizmetlerinin bir kolu olan Havaalanı Transfer hizmetini Ankara Transfer Hattı adıyla değerli Ankara halkına ve Ankara’ ya gelecek olan yerli, yabancı misafirlere hizmet vermeye başlamıştır.

Ankara Transfer Hattı kurulduktan kısa bir süre sonra hit olmuş ve markalaşmıştır. Son zamanlarda Ankara’ da Transfer Hizmeti satın alacak kişi veya kurumların aradıkları ilk şirket haline gelmiştir.

Şirketimiz bu hizmet kolunda hizmet vermeye başlamadan önce mevcut hizmet verenlerin açıklarını ve hatalarını araştırarak aynı hataları yapmamak adına geniş bir etüd yapmıştır.

Hizmetlerimiz

Ankara Esenboğa Havalimanı Transfer

İster evinizden isterseniz iş yerinizden havalimanına ya da Havalimanı’ndan istediğiniz yere çağdaş, güvenli ve konforlu ulaşımın yeni ismi.

Ankara Şehirlerarası Transfer

Şehirlerarası Transfer

Tatile, iş seyahatine, seminere, kongre ya da deplasmanda bir futbol maçına ailenizle, grubunuzla, iş arkadaşlarınızla ya da sadece kendiniz gitmek istiyorsunuz fakat aracınız müsait değil mi?

Toplu taşıma araçlarını ya da kendi aracınızı kullanmak istemiyor musunuz ? Trafik cezalarında ve kazalardan korkuyor musunuz ?

Öyleyse size iyi gelecek bir hizmetimizden bahsedelim.

Ankara Şoförlü Araç Kiralama

 Ankara’ da bir aracınız yoksa, artık var. İstediğiniz araçlar ve presentable sürücüler emrinizde.

Şirketimiz Hakkındaki Yorumları Aşağıdaki Bağlantılara Tıklayarak Görebilirsiniz.

Ankara Transfer Hattı Trip Advisor Yorumları

Ankara Transfer Hattı Google Haritalar Yorumları

Sosyal Medya Hesaplarımız

Gemak Vip Turizm İnstagram Hesabı

Gemak VIP Turizm YouTube Kanalı

Translate »
Hemen Ara !